Město Žandov

otočnᡠwebkamera

Tělocvična Žandov
Logo Obec občanům


InfoKanál logo

Mapa s textem Nahlášení pálení
 

Úvodní slovo

Na těchto stránkách vám chceme ukázat naše město, tak jak je zachyceno na dobových dokumentech, a to především na historických pohlednicích a fotografiích, ale i třeba na  filmech, nebo předmětech denní potřeby, mají-li k Žandovu a okolí nějaký vztah.  

Jsme přesvědčeni, že prostředí internetu se báječně hodí k prezentaci zajímavých historických artefaktů, které by jinak zahálely v archívech, či v soukromých sbírkách. Pokud si myslíte, že máte něco zajímavého k tématu, budeme rádi, když nám s naplněním obsahu těchto stránek pomůžete. Své připomínky, návrhy, postřehy nebo příspěvky můžete adresovat na  e-mail dtroschel@seznam.cz nebo se můžete vyjádřit v návštěvní knize.
 
 
"Gruss aus Sandau" , Pozdrav ze Žandova , litografie, před r.1900 ,
vydal Emil Miksch , Sandau, vytištěno u Ottmar Zieher, München
 
Jedna z nejkrásnějších pohlednic Žandova, byla vydána  Emilem Mikschem, žandovským živnostníkem a vydavatelem prvních žandovských pohlednic . Jak už to u tohoto typu pohlednic bývá, dominantní celkový pohled z Josefova vrchu je doplněn třemi menšími obrázky. Dva výřezy vpravo nahoře představují náměstí v pozadí s vrchem Stážný (Hutberg nebo Hutbergl) tehdy ještě bez rozhledny a Dvorskem (Hofberg). Na spodním obrázku je pak pěkně vyvedená  dříve velmi populární hospoda Střelnice (Schützenhaus), dnes rodinný dům č.p. 201 ve Volfartické ulici.